Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Licencja dla DJ?
#1
Od dnia 16. lipca polscy DJ-e mogą szybko i wygodnie wykupić licencję na legalne odtwarzanie muzyki, niezależnie od źródła jej pochodzenia. Wszystkie formalności w jednym serwisie dj.zpav.pl. Wielu profesjonalnych DJ-ów, by ułatwić sobie pracę, kopiuje nagrania z oryginalnych nośników na komputer lub specjalnie skompilowane CD. Wymaga to uzyskania stosownej licencji od organizacji zrzeszających autorów, artystów i producentów nagrań. Od dziś procedura uzyskania takiej licencji została maksymalnie uproszczona. Osoby zawodowo zajmujące się odtwarzaniem muzyki w klubach i dyskotekach, za pośrednictwem specjalnego serwisu internetowego znajdującego się pod adresem dj.zpav.pl, mogą w prosty sposób załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu.

[Obrazek: 1.jpg]

Uzyskanie licencji zamyka się w trzech prostych krokach:
1) należy wypełnić formularz na stronie internetowej
2) wydrukować automatycznie wygenerowaną licencję
3) dokonać przelewu na wskazane, indywidualne dla każdego DJ-a, konto bankowe.
Koszt rocznej licencji wynosi 2000 zł brutto, jednak faktyczna wysokość opłaty zależna jest od czasu pozostałego do końca bieżącego roku kalendarzowego. (Dla przykładu: opłata za licencję wykupioną 1 lipca będzie wynosić jedynie 50 % rocznej stawki.) Licencja musi być rokrocznie odnawiana.

Wspólna inicjatywa ZPAV, ZAIKS oraz STOART dotycząca zdalnego pobierania licencji pokazuje, że Organizacje Zbiorowego Zarządzania potrafią dobrze ze sobą współpracować z korzyścią dla swoich klientów. Licencja dla DJ-ów jest tego doskonałym przykładem. "Mamy nadzieje, że nasz serwis zostanie doceniony przez środowiska DJ-ów i znacząco ułatwi im pracę" – stwierdził Bogusław Pluta, dyrektor OZZ ZPAV.

W myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. każdy, kto wykorzystuje w swojej działalności fonogramy i wideogramy, zobligowany jest nie tylko do korzystania z legalnych nośników, ale i do odprowadzania opłat z tytułu ich eksploatacji do Organizacji Zbiorowego Zarządzania, reprezentujących twórców, wykonawców i producentów. Nie przestrzeganie obowiązujących przepisów jest ścigane i wiąże się z groźbą pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej.

[Obrazek: 2.jpg]

Kilka słów o ZPAV, ZAIKS oraz STOART

Związek Producentów Audio-Video jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów. ZPAV powstał w 1991 roku z inicjatywy osób z branży muzycznej, przede wszystkim w celu reprezentowania interesów legalnych producentów w obliczu piractwa fonograficznego, które na początku lat 90-tych sięgało 95%. ZPAV posiadając zezwolenie Ministerstwa Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego chroni praktycznie wszystkich producentów nagrań funkcjonujących na polskim rynku. ZPAV jest polską Grupą Krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1400 firm w 76 krajach).

Stowarzyszenie Autorów ZAIKS jest najstarszą polska organizacją zbiorowego zarządzania. Została założona w 1918 roku pod nazwą Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Po II wojnie światowej. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS było przez ponad 40 lat jedyną organizacją ochrony praw autorskich w Polsce zrzeszającą twórców, których tworzywem było słowo, muzyka, obraz, układy choreograficzne, a nawet architektura. Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami prawnymi, od 1994 roku ZAiKS jest jedną z wielu organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w Polsce.

STOART jest Związkiem Artystów Wykonawców powstałym z inicjatywy trzech stowarzyszeń działających w Polsce od ponad 40 lat, reprezentujących wszystkie gatunki muzyki: Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków SPAM, Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego PSJ oraz Stowarzyszenia Muzyków Rozrywkowych w Polsce STOMUR. STOART jest największą organizacją na tym polu i zajmuje się pobieraniem wynagrodzeń z tytułu wykorzystywania artystycznych wykonań przez nadawców oraz innych użytkowników.

Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links



[-] 2 użytkowników podziękowało Ramiz za ten post:
  • BarthezJumper, Linz
#2
oo dzieki za info Smile







Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości