Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak sprawdzić jakość utworu
#1
TUTORIAL:

Do sprawdzenia jakości utworu będzie potrzebny program SPEK - Acoustic Spectrum Analyser
Kod:
http://spek.cc/

Po instalacji wystarczy po prostu upuścić mp3 na okienko programu i odczytać wynik.

Krótki opis jak odczytywać to, co wyświetla nam SPEK.

20 kHz lub więcej - utwory full HQ, 320 kbps
19 kHz - utwory w jakości dźwięku 256 kbps
18 kHz - utwory w jakości 192 kbps
17 kHz - utwory w jakości 160 kbps
16 kHz - utwory w jakości 128 kbps


Tutorial napisany przez użytkownika Andrzej85



[-] 5 użytkowników podziękowało .DragoN. za ten post:
  • BarthezJumper, Ciacho, D@n PE, Nexoss, RobBrian
#2
To jest właśnie to o co chodzi przy tym jak niektórzy szukają tracków w 320 i dostają je, ale często tzw. RIP-y bo widmo tracka wskazuje na co innego...

THX za tutorial Smile
Na pewno innym się przyda Smile




Signature of Nexoss
FOLLOW: Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links

LIKE: Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links

FOLLOW: Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links

SUBSCRIBE: Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links


B246 / W376

Cool
[-] 1 użytkownik podziękował Nexoss za ten post:
  • BarthezJumper
#3
Potwierdzam to mówi Nexoss. Często "nadziałem się na minę" z tą jakością Big Grin
Widmo można taż sprawdzić w programie Audacity: "Analiza/Narysuj Widmo". Wygląd inny niż w SPEKu, a zasada działania identyczna

320kbs

Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links





Signature of Andy J
[-] 3 użytkowników podziękowało Andy J za ten post:
  • Linz, Nexoss, RobBrian
#4
(01-18-2015, 18:35)Andrzej85 napisał(a): Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links
Potwierdzam to mówi Nexoss. Często "nadziałem się na minę" z tą jakością Big Grin
Widmo można taż sprawdzić w programie Audacity: "Analiza/Narysuj Widmo". Wygląd inny niż w SPEKu, a zasada działania identyczna

320kbs

Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links


Dzięki wielkie za to!



#5
Trochę to się mija z celem jak dla mnie bo producenci czasem celowo ucinają + - 18 Khz by pozbyć się zbyt wysokich szumów...więc używanie analizatora spektrum jako wyznacznika jakości to trochę głupota (:




Signature of Hard3eat [Obrazek: IRfY64r.gif]
Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links

Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links



[-] 2 użytkowników podziękowało Hard3eat za ten post:
  • Arti, Refrays
#6
Dzięki wielkie za pomoc Smile



#7
(04-24-2015, 18:06)Hard3eat napisał(a): Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links
Trochę to się mija z celem jak dla mnie bo producenci czasem celowo ucinają + - 18 Khz by pozbyć się zbyt wysokich szumów...więc używanie analizatora spektrum jako wyznacznika jakości to trochę głupota (:

Fakt ale znasz lepszy sposób? Tongue Czasem też inżynierowie (chociaż powinno się w ich przypadku napisać raczej "inżynierowie") podczas masteringu odcinają całą górę żeby nie bawić się pojedynczymi dźwiękami (przykład Fanatic Emotions, którzy wszystkie swoje nuty wydają z widmem 16 KHz, ale to akurat oni sami nakładają limiter na mastera), ale wtedy można jeszcze pomocniczo zanalizować tagi, oraz przede wszystkim użyty koder. Obecnie w prawie wszystkich sklepach (np. Beatporcie) sprzedawane utwory posiadają koder LAME 3.98, a w latach powiedzmy 2007-2012 najpopularniejszy był 3.97. Więc jeśli widzisz np. najnowszy LAME 3.99, to raczej na pewno można zakładać, że nie jest to "sklepówka", nie mówiąc o Xingu itp.

(01-18-2015, 18:35)Andrzej85 napisał(a): Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links
Widmo można taż sprawdzić w programie Audacity: "Analiza/Narysuj Widmo". Wygląd inny niż w SPEKu, a zasada działania identyczna

Audacity nie jest zbyt dokładny, tak samo jak Spek (który jest zalecany z racji prostoty uzycia). Zdarzały mi się już w nich przekłamania wyniku. Najdokładniejszy chyba na obecną chwilę nieprofesjonalny analizator widma posiada Cool Edit Pro Smile

(01-18-2015, 17:29)Nexoss napisał(a): Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links
To jest właśnie to o co chodzi przy tym jak niektórzy szukają tracków w 320 i dostają je, ale często tzw. RIP-y bo widmo tracka wskazuje na co innego...

Sam żeś jest RIP Big Grin A może jeszcze w ogóle R.I.P. co? Facepalm

Rip (pisany małą literą) to plik poddany rippingowi, czyli w skrócie cyfrowa kopia strumienia audio lub audio/video z nośnika analogowego (CD, DVD, vinyla, kasety magnetofonowej, VHS, itp.) lub ewentualnie TV czy radia. A to o czym piszesz to KONWERT, czyli plik poddany procesowi konwersji (zmiany jego oryginalnego formatu, przepływności [bitratów] lub częstotliwości próbkowania). Kiedyś pisałem o tym dłuższy tekst, więc jak ktoś chce, to mogę go skopiować gdzieś tutaj Wink



[-] 4 użytkowników podziękowało djhunter za ten post:
  • Andy J, BarthezJumper, Eleman, Nexoss
#8
W końcu zrozumiałem o co biega z jakością utworów

Dziekuje



#9
Ktoś odgrzał temat. Ja korzystam wyłącznie z Gold Wave nie tylko mam zakres spectrum, ale tą samą wizualizacją są pokazane straty stereofoniczne przez kompresję mp3







Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości